Nie tylko estetyka przy osprzęcie elektroinstalacyjnym

Osoby, zajmujące się projektowaniem i aranżacją wnętrz zaczęli dostrzegać, że większość firm, trudniących się produkcją osprzętu elektroinstalacyjnego, kładzie przede wszystkim nacisk na estetykę i atrakcyjne wzornictwo. Producenci tego rodzaju urządzeń powinni jednak pamiętać, że dekoracja nie może stanowić głównego aspektu ich pracy, poniewaz klienci będą zwracać przede wszystkim uwagę na funkcjonalność, a osoby zajmujące się instalacjami i montażem będą szukać rozwiązań, które zaoferują im pewność i krótki czas pracy. Do ważniejszych dla instalatorów udogodnień będą zaliczały się z całą pewnością wszelkie połączenia zaciskowe na mechanizmach. Producenci bowiem obiecują, że można w ten sposób zaoszczędzić aż od 20% do 70% czasu, niezbędnego nam do zamontowania osprzętu. Ponadto, odpowiednie dopasowaie zasisku do przekroju poprzecznego przewodu może stanowić pewną gwarancję na niezmienną siłę docisku elementów przewodzących.

Nasza instalacja elektryczna będzie zatem o wiele stabilniejsza, także w otoczeniu narażonym na wibracje i drgania. Produceni starają się, by większa część ich produktów, a więc różnych rodzajów osprzętu elektroinstalacyjnego, wyrżniała się elementami, oferującymi najdogodniejszy dla danego przypadku sposób mocowania, a więc: wkręty czy łapki i kołki rozprężne. Poza tym, w łącznikach pojawiają się zazwyczaj na tylnej części specjalistyczne rysunki, prezentujące schematy połączeń, układy zacisków oraz styków. Na tej samej części łącznika może także znaleźć się przymiar, który uprości nam znalezienie odpowiedniej odległości izolacji kabla, co podnosi wszelkie standrardy bezpieczeństwa, a także ogranicza możliwość wystąpienia błędów i problemów w czasie instalacji.

Przewody, które zostały wcześniej odizolowane należy umieścić w specjalnych, otwartych zaciskach. Budowa takich zacisków będzie sprawiać, że nie będziemy musieli marnować czasu na wkręcanie śrubek, jak w instalacji osprzętu sprzed kilkunastu lat. Ponadto, zacisk przewodu fazowego został oznaczony na czerwono, by ułatwić zadanie osobom, które nie mają doświadczenia przy montażu osprzętu elektroinstalacyjnego.

 

 

Zobacz również