Montaż osprzętu elektrycznego

Zastosowanie najnowocześniejszych technologii, zapewnienie najwyższego standartu bezpieczeństwa, a przede wszystkim walorów estetycznych przy wszystkich rozwiązaniach, to jedne z najbardziej istotnych, wręcz kluczowych warunków, determinujących czy klienci sięgną po dane rozwiązania, jak gniazdka elektryczne czy łączniki.

Jasnym jest bowiem, że precyzyjnie dopasowany osprzęt elektryczny stanowi jednakże tylko połowę sukcesu, bo bez odpowiedniej instalacji, nie będziemy mogli w wygodny i komfortowy sposób z niego korzsystać. Zanim więc weźmiemy się za jakiekolwiek prace montażowe, powinniśmy wnikliwie przejrzeć plan instalacji elektrycznej całego budynku, a także wgłębić się w specyfikację techniczną danego osprzętu elektrycznego. W przeciwnym razie, nie będziemy wiedzieli nic, co ułatwi nam pracę. Zazwyczaj, producenci osprzętu zamieszczają instrukcję obsługi, także plan instalacjiposzczególnych elementów osprzętu. To właśnie taka instrukcja zapewni nam wysoki komfort, poniewaz wkaże, na co zwrócić uwagę przy doborze koncepcji technicznych i konstrukcyjnych. Osobom, które od wielu lat zajmują się pracą z instalacjami elektrycznymi, nie trzeba także przypominać, że nie można rozpocząć żadnych prac bez wcześniejszego wyłączenia dopływu prądu. Zazwyczaj, wszelkie prace instalacyjne kojarzyć się nam będą z trudnym i skomplikowanym manualnie zasaniem. Warto więc zwracać uwagę przy kupnie osprzętu, by wybierać urządzenia, w których zastosowano mechanizmy, ułatwiające wszelkie prace montażowe. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na specjalny przymiar, najczęściej zlokalizowany z tyłu podstawy łącznika. 


To on będzie upraszczać nam ustalanie odpowiedniej długości odizolowania kabelka, a także minimalizować jakiekolwiek ryzyko źle zamontowanej instalacji osprzętowej. W taki sposób przygotowane kable można bez większych obaw i przeszkód montować w specjalnych zasicków, nie przejmując się, czy którykolwiek z nich w odpowiedni sposób będzie przeprowadzał energię elektryczną. Chcąc sprawę uprościć początkującym instalatorom, warto pamiętać, że zacisk przewodu fazowego jest łatwo rozpoznawalny, gdyż w większości przypadków jest on oznaczony kolorem czerwonym.

 

Zobacz również