Czym są przekaźniki czasowe i w jaki sposób sterują instalacją? – część pierwsza

Na polskim rynku pojawiło się kilka nowoczesnych propocyzji przekaźników czasowych. Przy ich produkcji stosuje się jednakże nadzwyczaj skomplikowane i zaawansowane rozwiązania, choć urządzenia te wydają się być z pozoru proste. Przede wszystkim, większość przekaźników wyposażona jest obecnie w wyświetlacze cyfrowe, pozwalające na prosty wybór pewnych funkcji. To właśnie dzięki ni, obsługa przekaźników czasowych staje się tak intuicyjna dla użytkowników.

Czym tak właściwie są przekaźniki? Przekaźniki czasowe są bardzo zróżnicowanie – niektóre z nich są bardzo proste, a jeszcze inne nieco bardziej skomplikowane, jednak korzysta się z nich do bardzo prostych układów w automatyce. Służą zarówno w przemyśle, jak i w naszym domowym zaciszu, ułatwiając sterowanie ogrzewaniem, sygnalizacją, klimatyzacją czy też oświetleniem. W kwestii przemysłu, w zasadzie trudno byłoby mówić o jakichkolwiek liniach i produkcjach taśmowych, bez ich zastosowania – niezbęde są w windach, na taśmach produkcyjnych w fabrykach, schodach ruchomych i drzwiach przesuwanych za pomocą elektryki.

Najchętniej wykorzystywaną cechą wśród przekaźników czasowych, okazuje się ich uzależnione od konkretnego opóźnienia, wyłączanie ub załączanie układów. Zakres czasowy możliwy jest do ustawienia i w zasadzie zależy tylko od potrzeb użytkownika. Wśród układów wyróżnia się bowiem nadzywczaj dużą rozpiętość. Jedni decydują się na krótkie przerwy, nie przekraczające 0,5 sekundy, a jeszcze inni wybierają odstępy czasowe, wynoszące 1000 godzin. Wszystko zależy od cykliczności i powtarzalności danych procesów. Kiedy ktokolwiek weźmie do ręki propozycje producentów przekaźników czasowy, szybko zorientuje się, że ma do wyboru przekaźniki czterofunkcyjne, dwufunkcyjne, jednofunkcyjne, wielofunktycje oraz takie ze standardowym czy uniwersalnym zasilaniem. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu będziemy je stosować. Udając się do jakiegokolwiek producenta i pytając o najlepsze urządzenie dla nas, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, do czego będą stosowane, w jakich warunkach, w jakiej wielkości pomieszczeniu.

 

Zobacz również