Czym są łączniki instalacyjne?

Próbując zrozumieć działanie mechanizmów, jak instalacje elektryczne, nie można nie wspomnieć o łącznikach instalacyjnych. Urządzenia te przystosowane są do załączania oraz kończenia pracy tzw. „prądów roboczych” dla instalacji o niższym napięciu, jak chociażby instalacji oświetleniowych. Na poniższej liście umieszczono kilka łączników, najchętniej wybieranych. Nie mogło oczywiście zabraknąć ich nazw oraz konkretnego przeznaczenia. Pierwszym z wymienionych łączników jest jednobiegunowy, a więc taki, który zostanie wyposażony w tylko jeden jedyny przycisk. To właśnie za jego pomocą, wykonuje się łączenie w zakresie jednego obwodu. Łącznik jednobiegunowy wybierany jest najczęściej w drobnych pomieszczeniach, gdzie wykorzystuje się tylko jedno wejście dla przełącznika oświetleniowego czy wentylacji. Kolejnym rodzajem łączników jest świecznikowy, który wyposaża się w aż dwa przyciski.

Takie łączniki funkcjonują w trzech trybach, gdy wszystkie łączniki są wyłączone lub włączone, obwód pierwszy jest załączony, a drugi wyłączony oraz w sytuacji odwrotnej w kwestii załączania i wyłączenia obu obwodów. Łącznik świecznikowy wybiera się do kinkietów, żyrandoli, a także wszystkich innych instalacji, w których potrzebne jest sterowanie dwoma różnymi obwodami. Trzecim typem jest łącznik schodowy, który w parze z drugim załącznikiem takiego typu pozwala uruchamiać lub gasić światło w dwóch różnych miejscach. Wybiera się go przy oświetleniach długich korytarzy, schodów oraz klatek schodowych.

W taki sposób, mamy możliwość włączenia światła na parterze, a następie wyłączenia go na górze. Łącznikiem krzyżowym nazywamy łącznik wybierany w miejscach, gdzie trzeba sterować z kilku różnych miejsc, więcej niż dwóch. Zazwyczaj, montuje się o pomiędzy łącznikami schodowymi. Doskonałym tego przykładem może być potrzeba gaszenia lub zapalania oświetlenia z kilku miejsc, np. czterech. Wówczas, instaluje się łącznik schodowy, dwa krzyżowe i zakańcza się instalację ponownie schodowymi. Każdy z łączników ma więc całkowicie różne zastosowanie.

 

Zobacz również